środa, 6 listopada 2013

Green smoothie - pytania i odpowiedzi



Dziś pytania i odpowiedzi na temat mojego podstawowego składnika w codziennej diecie.


Ile zieleniny dziennie powinienem jeść ?

Najpierw chciałabym uzmysłowić, iż istnieje ogromna różnica pomiędzy zieleniną w sałatkach, a tą zmiksowaną. Po pierwsze zmiksowana jest o wiele łatwiej przyswajalna, gdyż nie jesteśmy w stanie tak rozdrobnić pokarmu jak zrobi to za nas blender. My zazwyczaj nie mamy w nawyku bardzo dokładnego przeżuwania pokarmu, a jest to bardzo ważne na Raw Foodzie. Nie po to produkujemy się, by tylko przyswoić część składników odżywczych. Ponadto sałatki często podawane są z różnymi dressingami, olejami które utrudniają trawienie.
Moim zdaniem, które popieram na książkach Victorii Boutenko powinniśmy jeść do pół kg zieleniny codziennie. Nieraz jest to trudne do wykonania, często piję w ciągu dnia po 2 litry szejków. Lecz na standardzie staram się jeść co najmniej te 200-300 g zielonych liści. 

Skąd czerpać białko ?

Pytanie chyba tylko dla laików, gdyż każdy obyty Rawfoodziarz zdaje sobie sprawę z faktu, że napędzamy się sami strachem o białko. Spokojnie, np pół kilograma jarmużu zawiera nawet więcej białka niż zaleca się do dziennego spożycia.

Czy mogę używać do koktajli trawy pszenicznej ?

Jasne, trawa świetnie urozmaica szejki. Czasami dodaję do szejków i trawę pszeniczną i trawę jęczmienną. Takie super foodsy stosuję od początku przejścia na surową i zauważam tylko same pozytywne zmiany.



Jak niwelować smak zieleniny ?

Na początku mojej przygody z trudem przełknęłam pierwszą szklankę koktajlu. Niedoświadczona zupełnie napełniłam blender szpinakiem, dodałam jednego banana i wody. Więc z własnych doświadczeń mogę polecić stopniowe zwiększanie ilości liści, dodawanie większej ilości słodkich owoców, daktyli, rodzynek itp.
Nasze kubki smakowe mogą być oszukane przez rafinowane słodycze czy białą mąkę. A dużo ludzi chcąc nadrobić braki rzuca się na głęboką wodę jak ja i przygotowuje sobie na początek mega zielony szejk. No i później narzekali, że smakują okropnie i nie chcieli ich więcej pić. Dajmy sobie czas, by organizm i nasz umysł zdołał się przyzwyczaić że zaczęliśmy siebie rozpieszczać.

Ile koktajli powinienem pić dziennie ?

Pijcie ile dusza zapragnie. Zazwyczaj piję około 1 litra dziennie. Ale staram się jak najczęściej pić po 2, 3 litry dziennie. Nieraz odkryje jakieś nowe smakowite połączenie owoców i liści, a później ślina mi cieknie przez cały dzień na myśl o tym.

Czy mogę zamrozić zieleninę ?

Mieszkamy w klimacie, gdzie w czasie zimy i początkowej wiosny rośnie tylko jarmuż. Pozostała reszta to warzywa pochodzące z produkcji szklarniowych albo przywiezione daleką drogą z ciepłych krajów. Dlatego jeśli nie chcecie się martwić o swoje zapasy, można zamrozić jakąś zieleninę. Pamiętajmy jednak, że mimo wszystko najlepsza jest ta świeża i znacznie bardziej pożywniejsza.

Jak długo koktajle nadają się do spożycia ?

Świeże są najlepsze. W razie konieczności można przechowywać je do maksymalnie 3 dni w lodówce.

Czy do koktajli lepiej jest używać świeżej zieleniny czy zielonych roślin w proszku ?

Jak pisałam wyżej w Polsce ciężko jest przetrwać na diecie roślinnej zimą. Dlatego warto zainwestować w dobrego rodzaju super foodsy. Zaliczam do nich trawę pszeniczną, trawę jęczmienną, spirulinę i chlorellę. Przypuszczam, że nie działają tak samo jak świeża strawa. Jednak mimo wszystko warto się wspomóc, także na początku przygody z witarianizmem. Dla laików będzie to świetne uzupełnienie witamin i minerałów, których potrzebujemy codziennie dostarczać swojemu ciału. Chciałam jeszcze zaznaczyć, iż gdy wybierzemy się na zakupy warto zakupić takie proszki w dobrym, zaufanym sklepie, najlepiej żeby na opakowaniu miały oznaczenie eko produktu.

Czy powinienem unikać szpinaku ze względu na zawarty w nim kwas szczawiowy ?

Uważa się, że kwas szczawiowy jest szkodliwy, ponieważ może wiązać się z wapniem, a tym samym pozbawić organizm tego ważnego minerału. Z jakiś powodów mało kto wie także, że kwas szczawiowy zawarty jest w wielu innych spożywanych nagminnie produktach, np. w zbożach, fasoli, w kawie i herbacie. Co więcej produkty te nie są tak bogate w wartości jak świeży szpinaczek. Dlatego do tak dużej dawce chlorofilu, szpinak minimalizuje utratę wapnia. Jednakże ze względu na fakt, iż szpinak zawiera tego kwasu minimalne ilości należy często zmieniać zieleninę.

Skąd pobierać B12 ?

Witamina B12 to jedyny składnik pokarmowy, którego nie można otrzymać z roślin. Aczkolwiek spotkałam się już z wieloma artykułami, że B12 możemy spotkać w naszym ogródku. Gdy mamy na własnej plantacji roślin swój jarmuż, niekoniecznie zawsze musicie go myć w wodzie. Wystarczy oczyścić go z zanieczyszczeń.
Wielu wegan i witarian przyjmuje suplementy. Jeśli czujecie taką potrzebę, a nie jecie mięsa i nabiału bierzcie suplementy. Pamiętając jednak, żeby także kupować te sprawdzone i eko oznaczone.
Jednak wielu lekarzy zajmującymi się naturalnymi metodami ochrony zdrowia twierdzą, że w zdrowych jelitach bakterie produkują B12.

Które chwasty mogę jeść ?

Musimy oczywiście bardzo uważać zrywając dziko rosnące rośliny, gdyż w przyrodzie istnieje masa trujących. Osobiście zbieram tylko to, to mi znane i najczęściej są to pokrzywa, mlecz, koniczyna, babka, szczaw i komosa biała. Warto pamiętać, że chwasty mają ogromną wartość spożywczą. Warto jednak zagłębić się w temacie, zakupić kilka książek na ten temat, czy pobrać lekcje od ogrodnika.

Czy to normalne, gdy na początku mój stolec zmienił barwę na zielony ?

Kiedy mamy niski poziom kwasu żołądkowego, możemy znaleźć w stolcu resztki niestrawionego jedzenia. Gdy codziennie spożywany zielone koktajle, organizm otrzymuje mnóstwo składników odżywczych, a poziom kwasu żołądkowego zaczyna wracać do normy. W końcu wszystko się unormuje. Normalny stolec powinien być jasnobrązowy, bezwonny, dobrze ukształtowany i nie powinien przywierać do muszli klozetowej.

Czego mogę się jeszcze spodziewać ?

Kiedy ludzie jedzą głównie przetworzoną żywność ich jelita stają się leniwe. Dlatego na początku przygody z koktajlami, możesz spodziewać się zatwardzenia. Pokarm roślinny składa się w dużej mierze z wody i błonnika. Czasem potrzeba kilku tygodni, by poprawiło się napięcie mięśniowe jelit i by zaczęły one prawidłowo pracować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz