środa, 16 października 2013

Uzdrawiający ocet jabłkowy


Wiele osób używa octu w dużych ilościach w potrawach i przetworach. Ocet winny lub biały destylowany zawiera składniki niszczące organizm, np. kwas octowy (C2H4O2). Kwas octowy, wchodzący w skład octu destylowanego, niszczy czerwone krwinki, powoduje anemię, zakłóca procesy trawienne i zaburza proces prawidłowego przyswajania pokarmu. Powoduje marskość wątroby, wrzodowe zapalenie jelita grubego itp. Radę unikać octu spirytusowego, aby nie mieć problemów z układem pokarmowym.

Zupełnie inne właściwości posiada ocet jabłkowy. Zawiera on w swoim składzie kwas jabłkowy ( C4H6O5). Kwas zawarty w occie jabłkowym, łącząc się z zasadami i substancjami mineralnymi, tworzy glikogen. Glikogen pozwala uregulować cykl menstruacyjny, polepsza stan naczyń krwionośnych, sprzyja tworzeniu się czerwonych krwinek. Jedną z najcenniejszych wartości octu jest wyjątkowo wysoka zawartość potasu, koniecznego do wyciszenia układu nerwowego, uregulowania pracy hormonów, zatrzymania w organizmie wapnia, żelaza, magnezu i krzemu.

Prawdopodobnie ocet jabłkowy powinien zagościć w twoim domu na co dzień. Następnym razem, gdy będziesz potrzebował naturalnego leku na drobne dolegliwości, najpierw zajrzyj do poniższej listy i sprawdź czy nie znajduje się w twojej szafce kuchennej lub spiżarce. Albowiem jego niesamowita uzdrawiająca siła, o której możliwe iż dotąd nie słyszałeś znajduje swe zastosowanie w różnych przypadłościach i w kosmetyce.


Leczenie octem jabłkowym

Siniaki - będąc nieustannie zabieganym zdarza się każdemu nabić guza, czy siniaka. Ciemne, fioletowe plamy pojawiają się, gdy naczynia krwionośne zostają uszkodzone podczas uderzenia, powodując wylewy podskórne. Jeśli na twoim ciele pojawiają się częste, długo utrzymujące się sińce, warto dodatkowo przypatrzeć się swojej diecie. Czy nie brak z niej wystarczającej ilości witamin z grupy B ? W międzyczasie, użyj octu.

Powszechną metodą jest zanurzenie w occie bawełnianego wacika i przyłożenie go na stłuczone miejsce na ok. 60 min. Uważa się, że ocet wyrównuje odbarwienia oraz skraca czas zdrowienia.

Oparzenia - pewnie każdemu zdarzyło się choć raz poparzyć gorącym żelazkiem, czy kuchenką. Wszelkie drobne oparzenia powinni być leczone octem jabłkowym. Powód? Zminimalizuje on stan zapalny oraz opuchliznę. Zapobiega także tworzeniu się blizn.

Stosuj ocet jabłkowy bez rozcieńczania, prosto z butelki, na oparzenie na powierzchni skóry. Aby poczuć natychmiastową ulgę, najlepiej zastosować bardzo zimny ocet.

Przeziębienia - zmieszaj 1/4 szklanki octu jabłkowego z 1/4 szklanki miodu. Zażywaj jedną łyżkę stołową sześć do ośmiu razy dziennie.

Zatkane zatoki - aby odetkać zatkane drogi oddechowe, stosuj inhalacje z wodą i kilkoma łyżkami octu. Tego rodzaju inhalacje oczyszczają kanały w sposób naturalny i przywracają łatwy oddech.

Zatwardzenie - ocet bogaty w błonnik działa tutaj zbawiennie. Aby oczyścić zablokowany układ trawienny, wypij 2 łyżeczki octu jabłkowego rozpuszczonego w szklance ciepłej wody zaraz po przebudzeniu. Zamiast biernie zwracać się ku środkom przeczyszczającym, wypróbuj całkowicie naturalny i bardzo tani sposób.

Kaszel - zmiksuj 1/2 szklanki octu jabłkowego z 1/2 szklanki wody, łyżeczką pieprzu Cayenne i 4 łyżeczkami miodu. Przyjmij 1 łyżkę mikstury, gdy pojawi się kaszel. Kolejną zażyj tuż przed snem.

Ból głowy - aby pozbyć się bólu głowy, posmaruj skronie octem i połóż się. Możesz przygotować kompres octowy i położyć go na czoło. Zalecane są także inhalacje. Zmieszaj w garnku ocet i wodę w równych proporcjach (np. po 1/2 szklanki) i doprowadź do wrzenia. Pochyl głowę i wdychaj opary, zrób około 75 oddechów.

Czkawka - jeśli przepona zostaje podrażniona, gwałtownie wypycha się do góry, co sprawia, że oddech wydobywa się w sposób inny niż zazwyczaj, wówczas zaczynasz "czkać". Przyczyny mogą być różnorakie: od łapczywego jedzenia lub przejadania się, aż po nadmierne podekscytowanie.

Pij małymi łyczkami szklankę ciepłej wody z 1 łyżeczką octu.

Bezsenność - zaleca się zrobienie mieszanki z 1 szklanki miodu i 3 łyżek octu jabłkowego. Trzymaj ją pod ręką na stoliku nocnym razem z łyżeczką.

Nocna potliwość - przed snem weź kąpiel i dobrze natrzyj się gąbką namoczoną w occie jabłkowym.

Ból gardła - by pozbyć się bolesnego drapania, przepłukuj gardło roztworem wody i octu w proporcji 1:1.

Brodawki - Zmieszaj jedną część octu jabłkowego z jedną częścią gliceryny i stosuj ten roztwór codziennie, aż do skutku.

Półpasiec - 4 razy w dzień i 3 razy nocą (w przypadku, gdy swędzenie nie pozwala spać) przykładać na zaatakowane miejsca gazę, nasączoną nierozcieńczonym octem jabłkowym. Po 5-10 minutach swędzenie ustąpi, a po upływie 3-7 dni półpasiec znika.

Żylaki - rano i wieczorem przemywać octem jabłkowym skórę w miejscach, gdzie są rozszerzone żyły i rozcierać. Oprócz tego 2 razy dziennie pić szklankę ciepłej, przegotowanej wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego. Przeważnie po miesiącu stosowania regularnych zabiegów żyły zaczną znikać.

Odchudzanie - przed każdym posiłkiem wypijać 1 szklankę przegotowanej wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego.

Łzawienie oczu - do jednej szklanki wody dodać 1 łyżeczkę octu jabłkowego i 1 kroplę jodyny. Pić raz dziennie przez 2 tygodnie, potem tylko we wtorki i czwartki przez 2 miesiące.

Zapalenie stawów - przed każdym posiłkiem pić 10 łyżeczek od herbaty octu jabłkowego. W ciągu 2 dni dolegliwość ustąpi w 20%, a na pięty dzień w 50%. Po 30 dniach kuracji powinny zniknąć bóle stawów i zmniejszy się utykanie.

Nadciśnienie - u niektórych osób w układzie trawiennym występuje niedostatek kwasu solnego, co podwyższa ciśnienie krwi. Aby skutecznie walczyć z tą dolegliwością przed jedzeniem pić od 1 do 3 łyżeczek octu jabłkowego. Ciśnienie krwi zauważalnie obniży się. Okresowo ocet można przegryzać 1 łyżeczką miodu.



Przygotowanie octu jabłkowego

Na początek zaznaczam, iż aby przygotować domowy ocet jabłkowy należy postarać się o jak najbardziej ekologiczne, nieskażone chemią jabłuszka. Te sprzedawane w supermarketach są często woskowane i na pewno nie nadają się do przygotowania octu. Najlepiej mieć w 100% sprawdzone z drzewa własnego sadu, lub od kogoś zaufanego.

Ilość zależy od tego, do jakich celów się go przygotowuje. Odrzucić zgniłe lub robaczywe części jabłek (nie obierać ze skórki). Jabłka wraz z gniazdami nasiennymi zmielić. Otrzymaną masę włożyć do emaliowanego lub szklanego naczynia z szeroką szyjką, dodać ciepłej przegotowanej wody (1 litr wody na 800g jabłek). Na każdy litr wody dodać 100 ml miodu, 10g drożdży piekarskich i 20g czarnego wysuszonego chleba. Zakryć naczynie i zostawić do sfermentowania w temperaturze 20-30 st. C (fermentacja zachodzi lepiej przy stałej temperaturze i gdy szyjka naczynia jest najszersza). W ciągu 10 dni zawartość naczynia należy codziennie przemieszać drewnianą łyżką. Po upływie 10 dni przełożyć do worka z gazy i odcisnąć. Otrzymany sok jeszcze raz przefiltrować i przelać do naczynia z szeroką szyjką. Na 1 litr otrzymanego soku dodać 80ml miodu i wymieszać drewnianą łyżką do całkowitego rozpuszczenia się. Naczynie przykryć gazą i postawić w ciepłym miejscu (20-30 st. C). Ocet jest gotowy w momencie, gdy płyn zjaśnieje. W zależności od rodzaju jabłek, miodu i ilości wody oraz innych czynników trwa to zwykle 40-60 dni. Gdy płyn zjaśnieje, filtruje się go, przelewa za pomocą lejka do szklanych butelek, które następnie należy szczelnie zamknąć i postawić w chłodnym miejscu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz