piątek, 25 października 2013

Mleko roślinne





Jedno z najlepszych napoi jakie piłam było mleko roślinne. Dzięki bogactwu natury nie musimy brać udziału w znęcaniu się krów. Jednocześnie możemy cieszyć się mlekiem na bazie roślin. Dziś opiszę jak zrobić mleko roślinne w domowych warunkach, oraz różne sposoby na urozmaicenie smaków.


Mleko krowie dostając się do żołądka, ścina się pod wpływem kwaśnych soków żołądkowych, tworząc coś przypominającego twaróg. Substancja ta oblepia inne cząstki pokarmu, znajdującego się w żołądku. Dopóki mleko nie ulegnie strawieniu, proces trawienny innego pokarmu nie rozpocznie się.

Żaden ssak na świecie (prócz człowieka), będąc dorosłym osobnikiem, nie spożywa mleka. Tak uczyniła to natura. Różnica między mlekiem krowim, a kobiecym tkwi w wysokiej zawartości białka-kazeiny - w mleku krowim. Kazeina to zaś substancja, która potrzebna jest cielakowi, by urosły mu rogi i kopyta. Nawet cielak pije je tylko do 6 miesiąca życia. Dziecko 1-2 letnie ma już włosy i paznokcie, więc zapotrzebowanie na kazeinę jest żadne. Od tej chwili krowie mleko staje się dla nas produktem ciężkostrawnym, trującym. Powoduje powstawanie guzów, kamieni w nerkach, deformację palców rąk. Osiada się także w tkankach pod postacią śluzu.



Mleko oczywiście zawiera dużo wapnia, który jest niezbędny dla naszych kości. Jednak podobne jego ilości możemy znaleźć w orzechach, kapuście, marchwi, burakach, nasionach maku itd. I w formie o wiele łatwiej przyswajalnej przez organizm.

Podstawowy przepis na mleko roślinne z orzechów/nasion/ziaren:
1 szklanka orzechów/nasion/ziaren
4 szklanki wody

Sposób wykonania: 
 nasz surowiec zostawiamy na noc zamoczony w wodzie. Następnie odsączamy z wody i usuwamy skórki z orzechów. Skórki są toksyczne dla nas, a poprzez moczenie w wodzie orzechy stają się łatwiej trawione, pozbywamy się także części tłuszczów. Orzechy wraz z wodą wlewamy do blendera i miksujemy przez kilka minut (w zależności jakiej mocy mikser posiadamy). Całość odcedzamy przez gazę/czystą ściereczkę/bardzo gęste sito. Wyciskamy dokładnie resztki, dokładnie odsączamy. Resztki możemy użyć do jakiś dań, deserów, do celów kosmetycznych. Ja najczęściej biorę wiórki, mieszam z 2 łyżkami miodu i wykonuje peeling ciała. Niesamowicie gładkie i pachnące przyjemnie ciało J Mleko możemy przechowywać przez 3-4 dni w lodówce, w zamkniętym szklanym naczyniu. Mleko pijemy bez żadnych dodatków, lub możemy zrobić sobie słodkie smoothies. Do mleka możemy dodać słodkiego banana i 2 łyżki miodu. Świetnie sprawdza się także opcja z bananem i 3 daktylami.


Rodzaje mleka roślinnego :

1. Mleko kokosowe - kokos jest bardzo smaczny i w dodatku wartościowy. Zawiera witaminy B2, B6, C i E, także kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk i sód.
Ja najczęściej robię mleko kokosowe z gotowych już wiórków kokosowych. Dbam jednak o ich jakość i o to, by były niesiarkowane. Oczywiście najlepiej robić je z miąższu kokosa – jest to jednak nieco chłonna zabawa, gdyż trzeba rozbić kokos i wydłubać „kokosowe mięsko”.
Mleczko jest dość kaloryczne, nadaje się dla osób pragnących zwiększyć swoją wagę. Nie należy także przesadzać z jego ilością. 1 szklanka dziennie w zupełności wystarczy, ponieważ mleko zawiera w sobie dość sporo tłuszczów.
Mleko możemy wykorzystać do dań orientalnych, np. marchewkowego curry.





2. Mleko orzechowe - wykonywać możemy z różnych rodzajów orzechów np. orzechów włoskich, laskowych, nerkowych. Najsłodsze jest migdałowe! Zawiera także największą ilość wapnia. Mleko z orzechów laskowych zawiera najwięcej witamin z grupy B i witaminę E.


3.Mleko z nasion – i tak wykorzystać możemy sezam, nasiona konopi, nasiona słonecznika itd. Mleko z nasion konopi jest bogate w tłuszcze omega-3. Jest bardzo dobrze trawione, łatwo przyswajalne. 


4.Mleko zbożowe -  wykonane z płatków owsianych, żytnich, orkiszowych, ryżu itd. Posiadają największą ilość zdrowego błonnika. Ryżowe ma najmniejszą ilość wartości odżywczych.
5.Mleko sojowe – najbardziej popularne o śmietankowym smaku. Jest najbardziej bogate w białko. W sklepach często spotykamy fortyfikowane witaminą D i wapniem. Pamiętajmy jednak, że soja bywa GMO. Soja jest także bogata w tłuszcz i ok 30 alergenów, które mogą wyrządzić poważne szkody osobom podatnym na nie. Dzięki zawartości kwasu fitynowego blokuje przepływ ważnych minerałów.



Wszystkie te rodzaje mleka są idealnym zamiennikiem mleka krowiego, należy pamiętać tylko żeby wypijać codziennie nie więcej niż 1 szklankę. Alternatywa jest o wiele lepsza od "oryginału", gdyż zawiera witaminy, minerały i łatwo przyswajane białka. Zresztą porównajmy dla przykładu mleko migdałowe, ze standardowym. Oczywiście robię to pod względem bardzo ważnego wapnia. 100 ml mleka migdałowego zawiera aż 400mg wapnia, kiedy mleko krowie zaledwie od 90 do 120mg.
No i warto sprawdzić, jeśli nie wiemy, czy jesteśmy przypadkiem uczuleni na różne orzechy, czy nasiona.



Artykuł dotyczący całego przemysłu związanego z nabiałem pojawi się jeszcze na blogu.
Źródło:  http://www.theveganwoman.com/how-to-choose-your-plant-based-milk-vegan-milks-101/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz